Karácsony első napján zúgó rakéták, zümmögő drónok és hatalmas bombázók zúdították támadásaikat Ukrajnára, feszültséget teremtve az ünnepi időszakban.

Pár óra alatt több mint hetven rakétát, köztük ballisztikus rakétákat, és legalább száz drónt vetett be az orosz hadsereg Ukrajna energetikai infrastruktúrája ellen.
Oroszország karácsony első napján intenzív rakéta- és dróntámadást hajtott végre Ukrajna ellen. A támadások középpontjában az energetikai infrastruktúra állt, ami következtében számos településen áramkimaradások léptek fel, és sok helyen a fűtés is megszűnt. Az emberek melegedőközpontokban keresnek menedéket, míg mások a metró állomások alagútjaiban próbálnak védelmet találni a zord időjárás elől. Az élet a háború sújtotta területeken egyre nehezebbé válik, és a lakosság mindent megtesz, hogy túlélje ezt a nehéz időszakot.
Ukrajna legnagyobb magánkézben lévő energetikai vállalata, a DTEK közölte, hogy orosz csapás érte az egyik hőerőművüket szerdán reggel, idén már a 13. alkalommal vették célba a cég áramhálózatát.
"A fény és a meleg megfosztása békeszerető emberek millióitól, akik a karácsonyt ünneplik, rendkívül romlott és gonosz cselekedet, amelyre válaszokat kell keresni" - fogalmazott Maxim Timcsenko, a DTEK vezérigazgatója az X platformon. Ukrajna elnöke szintén kifejezte véleményét, embertelennek minősítve az orosz hadsereg karácsonyi támadásait, hangsúlyozva, hogy Vlagyimir Putyin szándékosan választotta ezt a napot a pusztító akcióhoz.
Az ukrán állami energiaszolgáltató, az Ukrenergo, "masszív rakétatámadásokról" adott hírt, s arról is tájékoztatott, hogy a hálózat védelme érdekében megelőző áramszüneteket rendeltek el. Ennek következtében Kijev több kerületében szerdán délelőtt áramszünet lépett fel. Az energiaügyi miniszter bejelentette, hogy amint a harcok lecsillapodnak, azonnal nekilátnak a károk felmérésének, és a szakemberek igyekeznek helyreállítani az energiarendszert, ahol csak lehetséges.
Volodimir Zelenszkij tájékoztatása szerint december 25-én délelőtt az orosz hadsereg egy rendkívül intenzív támadást indított, amely során mindössze néhány óra leforgása alatt több mint hetven rakétát, köztük ballisztikus típusúakat, valamint legalább száz drónt irányított ukrán energetikai létesítmények ellen. Az ukrán légvédelem azonban hatékonyan reagált, és legalább 50 rakétát, továbbá jelentős mennyiségű drónt semlegesített.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter arról tájékoztatott, hogy egy orosz rakéta megsértette a moldovai és a román légteret is. Szerdára virradó éjjel a Fekete-tenger felől Kalibr típusú cirkálórakétákat indított az orosz haditengerészet Ukrajna felé, és orosz stratégiai bombázók is felszálltak, amire válaszul a lengyel légierő is felküldött több vadászgépet a lengyel légtér védelmére.
Helyi jelentések szerint hét ballisztikus rakéta érte el az orosz határtól nem messze fekvő, északkelet-ukrajnai nagyvárost szerdán délelőtt. Több helyen tűz ütött ki, és megrongálódtak lakóházak is.
"Harkivban intenzív rakétatámadások zajlanak. A város felett robbanások zaja hallatszik, és a rakéták továbbra is a település felé tartanak. Kérjük, mindenki tartózkodjon biztonságos helyen" - nyilatkozta Ihor Terehov, Harkiv polgármestere karácsony reggelén, figyelmeztetve a lakosságot a helyzet súlyosságára.
A Dnipropetrovszki, Vinnicjai és Ivano-Frankivszki régiókban több helyszínen is súlyos károk értek az energiahálózatot. Dnipróból, Kremencsukból és Krivij Rihből robbanásokról érkeztek jelentések. A Kijevi Területen pedig egy drón leszakadt törmelékei okoztak sérüléseket épületekben, valamint parkoló teherautókban.
Az orosz hadsereg több mint másfél éve célzottan támadja Ukrajna energiaszolgáltató infrastruktúráját, ami nyáron a hűtés, télen pedig a fűtés lehetőségeit is jelentősen korlátozza, különösen az ország keleti és déli területein. Idén ősszel azonban a támadások már Ukrajna középső és nyugati részeire is kiterjedtek. A legutolsó incidens december 20-án történt, amikor Kijevet ballisztikus rakétákkal célozta meg az orosz hadsereg.
Az ukrán hadsereg jelenleg komoly emberi és lőszersk intenciákkal, valamint fegyverek hiányával néz szembe. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban hangsúlyozta, hogy tűzszünetről csak akkor érdemes tárgyalni Moszkvával, ha Ukrajna NATO-tagjává válik. Az elnök véleménye szerint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete az egyetlen olyan entitás, amely képes olyan erős garanciákat biztosítani, amelyek megakadályozhatják az orosz elnök újabb inváziós szándékait. Zelenszkij kijelentette, hogy ha Oroszország hajlandó lenne elfogadni Ukrajna NATO-tagságát, akkor ő kész lenne megvárni, amíg a megszállt területek sorsa tárgyalások révén rendeződik. Ezt a gondolatot egy december eleji tévéinterjúban fejtette ki, megjegyezve, hogy hivatalosan senki sem tett neki ajánlatot egy ilyen megállapodásról.
Nem valószínű, hogy Vlagyimir Putyin elfogadná ezt a javaslatot, hiszen a 2022 februárjában kezdődött invázióját is Ukrajna NATO-hoz való közeledésével indokolta, emellett pedig azzal is, hogy Oroszország "meg kell védenie az ukrajnai orosz kisebbséget".